Czym jest wizualizacja danych?

W zakresie szeroko rozumianej wizualizacji jako graficznego przedstawienia komunikatów oraz informacji, warto wspomnieć między innymi o jednym z jej zagadnień, jakim okazuje się być prezentacja obrazkowa, rozumiana jako wizualizacja danych.

Dane w praktycznym ujęciu
Jako dane traktuje się wszelkiego rodzaju wiadomości, jakie są zestawiane tak, aby tworzyły ściśle określoną formę schematyczną. W praktyce polega to na strukturze współrzędnych, czy też zmiennych. Z opinii Friedman wynika jednoznacznie, że wizualizacja danych, o której tu piszemy, w dużym stopniu wpływa na jasność przekazu oraz efektywność ukazywanych w ten sposób treści. Przeważnie, jeśli przekazanie danych jest właściwe i prawidłowe, można mówić o zwiększeniu skuteczności zrozumienia relacji definiowanych za pośrednictwem owych danych. Jeżeli natomiast prezentacja komunikatów nie będzie precyzyjnie domy z bala bądź dobrze zrealizowana, wtedy dojdzie do istotnych zniekształceń. Jeżeli więc chcemy ująć to w skrócie, należy podkreślić, że wizualizacja danych to sfera oparta na tożsamych polach zainteresowań tak dla osób związanych z zarządzaniem wiadomościami, jak także dla badaczy.

Klasyfikacja podstawowa
Dane, jakie ulegają przetworzeniu, są według Friendly możliwe do przedstawienia na dwa zasadnicze sposoby, do których zalicza się z jednej strony kartografię tematyczną, z drugiej zaś wykresy artystyczne. Jeszcze inna selekcja wiąże się zaś aż z siedmioma nadrzędnymi ich funkcjami, a w tym między innymi publikacji opracowań rozmaitego stylu, w tym artykułów, instrumentami i usługami stosowanymi do zastosowania przez odbiorcę, przekazem komunikatów, mapami myślowymi, prezentacją czystych danych i powiązań oraz stron www.

Related Posts