Arcydzieła w wymiarze 3D


Powstanie innowacyjny system digitalizacji obrazów olejnych? Jest o tym mowa, a nawet trwają konkretne przygotowania do stworzenia takiego wynalazku, jaki przeniósłby popularne arcydzieła stanowiące dorobek kulturalny i cywilizacyjny w najnowszy wymiar.

Polska liderem
W zakresie prac nad specjalistyczną platformą digitalizacji obrazów olejnych a także ich późniejszym prezentowaniem w wymiarze 3D stoi jedna z polskich placówek – firma Vescom w łódzkim BioNanoParku. Na czym miałby się tenże system opierać? Chodzi o VR, a więc technologię wirtualnej rzeczywistości, jaka pozwala na precyzyjne i naprawdę wyjątkowo estetyczne oddawanie dzieła, niezależnie od rodzaju sztuki, stylu, wielkości obrazu, sposobu pociągnięcia pędzlem czy też typu naniesionych środków malarskich. W tym przypadku korzysta się z fotogrametrii, jaka daje sposobność otrzymania trzeciego wymiaru, a wszystko to za sprawą nakładania zdjęć – dwuwymiarowych, warstwa na warstwę. Zdjęcia te są natomiast robione pod rozmaitymi kątami, a w konsekwencji tego uzyskuje się nietuzinkowy efekt.

Przełom kulturalny
Gdyby tak na stałe opracować i upowszechnić charakteryzowany tu system digitalizacyjny obrazów olejnych, można byłoby mówić o swego rodzaju rewolucji w dziedzinie szeroko rozumianej sztuki i kultury, co pozwoliłoby na wydobywanie z do tej doskonale znanych obrazów trzeci wymiar. Ponadto przygotowane mogłyby zostać także algorytmy, jakie bazują na przeliczaniu danych pozyskiwanych ze zdjęć płaskich. Dodatkowym udogodnieniem jest także zastosowanie rozwiązań chmurowych, pozwalających na zdalne przesyłanie informacji do serwerowni.

Robot Delta – innowacyjna technologia przełomem


Powstał pierwszy robot delta, którego autorem jest Reymond Clayel. Nietuzinkowa w swym działaniu maszyna skonstruowana została celowo dla fabryki czekolady. Jak wygląda ta niestandardowa konstrukcja? Zobacz poniżej. Poświęciliśmy temu niniejszy tekst.

Jedyny taki na całym świecie
Poza fabryką czekolady, do której pionierski robot delta trafił, nie ma nigdzie indziej podobnego wynalazku. To zaledwie kilkumetrowa konstrukcja, jaka umożliwia dynamiczne przedstawianie czynności, które robione są naprawdę maksymalnie dokładnie jak to możliwe. Jeżeli roboty zostaną spopularyzowane w przyszłości, nie będzie żadnej trudności z tym, aby móc wprowadzić automatyzację realizacji zadań skomplikowanych, wymagających precyzji, trudnych, które są dotychczas męczące, żmudne i czasochłonne. Będzie je można realizować nawet w ograniczone przestrzeni. Warto dodać, że tak małego, bo mającego ledwo kilka milimetrów, robota delta jak dotąd nie ma nigdzie.

Dlaczego fabryka czekolady?
Delta to konstrukcja jaka trafiła do fabryki czekolady, ponieważ ma tam za cel pracowanie na wysokich obrotach nad powtarzającym się non stop jednym, konkretnym ruchem – pakowaniem pralinek w poszczególne przegródki pudełek. Pozwala to na naprawdę duże zwiększenie tempa pracy oraz odciążenie człowieka od tak żmudnej czynności. Robot ten mógłby również pracować w procesie produkcyjnym, a co za tym idzie wykazywać się przy pieczołowitym spawaniu lub prowadzeniu obróbki mechanicznej. Ogólnie rzecz biorąc, robot Delta bazuje na zastosowaniu trzech kontrolowanych indywidualnie ramion, jakie w swej wadze są bardzo lekkie. Przesuwają one platformę jaka jest na nich umiejscowiona w trzy różne strony.

Li-FI – innowacyjny następca Wi-Fi?


Jeszcze większy krok na przód niż z błyskawicznie działającym WI-FI. Mowa o dynamicznej, sprawnej formie przesyłania informacji, jaka opiera się na zastosowaniu światła dostrzegalnego zamiast fal radiowych.

Z inicjatywy Estończyków
Innowacja jest dziełem technologicznym przypisywanym firmie estońskiej, jaką jest Velmenni. To oni przygotowali start-up, który jakiś czas temu postanowiono poddać specjalistycznym testom w warunkach typowo biurowych. Zdaniem specjalistów trudniących się opracowaniem Li-Fi, istnieje sposobność znaczącego poprawienia tempa przesyłania wiadomości, a dokładniej osiągnięcia gigantycznie zawrotnej prędkości bazującej na przesyłaniu do jednego gigabita na sekundkę, czyli zestawiając tenże mechanizm z technologią Wi-Fi, to aż sto razy więcej niż gdy mowa jest o technologii radiowej. Podobne szacunki udało się potwierdzić w warunkach laboratoryjnych, ale i biurowych. Pierwsze testy, w specjalistycznych laboratoriach wskazywały natomiast aż na ponad dwieście dwadzieścia gigabitów na sekundę.

Sposób działania
Nawiązanie łączności w formie omawianego tu LI-FI opiera się na wykorzystaniu w umiejętny sposób zwyklej żarówki LED a także dostępu do sieci oraz fotodetektora. Żarówki delikatnie lśnią, migocząc z ogromną częstotliwością, zatem zwiększa to szybkość przesyłania impulsów w postaci danych jakie są natomiast odbierane za pośrednictwem fotodetektora. Niestety mankamentem w tym przypadku okazuje się niemożność zastosowania owej technologii poza obszarem zamkniętym, czyli na świetle naturalnym, bo światło słoneczne prowadzi do zakłóceń sygnałów

Torebka kontrolująca wydatki


Niesamowita torebka, która alarmuje właścicielkę, gdy ta decyduje się na niepotrzebną rozrzutność, mając zamiar wyjąć kartę kredytową. Nierealne? A jednak! Taki wynalazek stanowiący jeden z najświeższych gadżetów wymyślono niedawno.

Dzieło studentek
Trzy studentki ze Szkocji wpadły na pomysł przygotowania projektu niecodziennej torebki, jaka nie zgadza się na wyjmowanie z niej środków pieniężnych, w tym zwłaszcza utkwionej na dole karty kredytowej. Torebka to gadżet na tyle innowacyjny, że kiedy jego właścicielka postanawia sięgnąć dłonią w celu dokonania płatności, ta wydaje charakterystyczny, głośny dźwięk, który jest wyrazem stanowczego protestu na wydatkowanie.

Sposób na opanowanie
Po co taka dziwna innowacja? Ażeby pochłonięte zakupami panie mogły zachować świeżość umysłu, nawet będąc w dużych emocjach i chcąc zaszaleć na shoppingu. Torba niestandardowych funkcji powstała z inicjatywy młodych kobiet z uczelni Duncan of Jordanstone College of Art. And Design.

Jak ją skonstruowano?
Omawiana torebka to nietypowy projekt, który dysponuje specjalnie uszytą kieszonką, jaka ma być przeznaczona na kartę kredytową. W ten sposób właścicielka sięgająca po nią, natychmiast słyszy ostry protest – nagranie dźwiękowe 'odłóż to', które wypowiada Ray Winston. Bazuje to na fotoelemencie jaki leżąca w kieszonce karta odseparowuje od zapalonej diody LED. Kiedy karta zostanie zabrana, uruchamia się układ elektroniczny znajdujący się na platformie Arduino. W ten sposób kobieta zostaje ostrzeżona, że powinna kartę odłożyć na swoje miejsce.

Podstawowe funkcje kultury

Kultura posiada naprawdę szerokie znaczenie i przez to że jest ona aż tak mocno rozwinięta i wielostronna, warto wspomnieć o posiadaniu przez nią szeregu różnorodnych funkcji. Konkretne z nich opisane zostaną w poniższych fragmentach.

Naczelne funkcje
W sztuce bardzo duże znaczenie ma rola komunikacyjna, jaką ona spełnia, a dokładniej chodzi o to, że kiedy artysta tworzy dane dzieło, ma możliwość komunikowania się w ten sposób z odbiorcą. W przypadku funkcji estetycznej zaś w grę wchodzi wywoływanie u odbiorcy odczuć emocjonalnych i estetycznych, w ten sposób nawiązuje się zatem do idei piękna. Z kolei etyczna funkcja jest to innymi słowy rola wychowawcza, która bazuje na nauczaniu oraz skłanianiu do refleksji. To zbiór pewnych norm i wzorców działania. Funkcja metafizyczna, a więc religijna, opiera się z kolei na motywacji metafizycznej, a więc nadrzędnym celem jest zwłaszcza rozbudzanie uczuć. W tym celu powstają arcydzieła malarskie, muzyczne, architektury i rzeźby. Kluczowa okazuje się także funkcja terapeutyczna. Jest to założenie bazujące na tym, że sztuka może nas wyleczyć. To katharsis, czyli oczyszczanie psychiki poprzez przeróżne terapie – mówi się o wideoterapii, biblioterapii, ludoterapii, muzykoterapii, poezjoterapii, chromatoterapii, choreoterapii.

Kilka funkcji uzupełniających
Analizując na tym polegają funkcje jakie pełni dziedzina rozlegle traktowanej kultury, z pewnością trzeba zwrócić uwagę na to, że istnieje bardzo duży wachlarz różnorodnych funkcji o jakich wspomina się niestety znacznie rzadziej. W tym wypadku mowa o funkcji zabawowej, a więc ludowej – przecież kultura nie tylko musi być wzniosła i nie tylko za jej dzieła uznaje się to, co cechuje się olbrzymią wartością, wysokim poziomem artystycznym itd. Generalnie chodzi o to, aby za pośrednictwem kultury i sztuki zarazem móc się odstresować, właściwie zrelaksować i odprężyć. Dlatego tez bardzo ważne elementy kultury to kabaret, satyra, komedia, taniec, no i oczywiście muzyka.

Wizualizacja – zastosowanie


Szukasz odpowiedniego rodzaju projektu domu, zanim go kupisz? Masz zamiar stworzyć stronę internetową, ale nie masz wyobrażenia, jak ona będzie wyglądała? A może jesteś zawodowo związany z naukami ścisłymi? W każdym z tych przypadków bardzo istotne okazuje się korzystanie z wizualizacji na wysokim poziomie, która umożliwi przede wszystkim zyskanie wstępnej orientacji dotyczącej tego, jak określony koncept będzie prezentował się po jego zrealizowaniu.

Podobnie jak techniki komputerowe
Patrząc na to, jak rozwija się współcześnie wizualizacja, warto stwierdzić, iż tak samo jak techniki komputerowe, okazuje się ona przydatna praktycznie w każdej jednej współczesnej dziedzinie nauki. Ogromny wpływ ma tu bowiem fakt innowacyjnych urządzeń, które są dziś dostępne i co za tym idzie możliwe do wykorzystania w celu przygotowania takiego konceptu. Jako wizualizację pojmuje się interaktywną prezentację danych, a to prowadzi do łatwiejszego i precyzyjniejszego zrozumienia wszelkich problemów, stworzenia i wytłumaczenia różnorodnych hipotez i definiowania.

W dyscyplinach naukowych
W biologicznych dziedzinach jak najbardziej wizualizacje okazują się potrzebne, a to chociażby z tego względu, iż wizualizuje się dane – w tym specjalizuje się subdyscyplina bioinformatyczna. Co to daje? Jest to niezbędne do ukazywania rozmaitych informacji, a także prezentowania określonych sekwencji danych genów. Co więcej, wizualizowanie przydaje się do przedstawiania pełnych genomów oraz związków filogenetycznych. To dzięki takim projekcjom realne okazuje się też zarysowanie w wyraźny sposób struktur makromolekularnych. Obrazowane jest także ludzkie ciało, co jest dzisiaj rozumiane jako rutynowy proces o charakterze diagnostycznym. W ten sposób możliwe jest realizowanie potężnych badań na skalę globalną.

Wizualizacja przestrzenna a animacja komputerowa


Jako wizualizację przestrzenną rozumie się prezentowanie objętości, a dokładniej rzecz biorąc jej odtwarzanie. Z języka angielskiego to volume rendering. To mechanizm opierający się przede wszystkim na szeroko rozumianej kreacji projekcji w formacie 2D, a więc skierowanych dla obiektów fizycznych o charakterze trójwymiarowym.

Specjalistyczne urządzenia
Jeżeli chodzi o badania obiektu, to z reguły odbywają się one za pomocą zastosowania wysokiej klasy sprzętu, jakim jest między innymi skaner MicroCT, ale też urządzenie MRI oraz tomograf komputerowy. Aby możliwe było opisanie przestrzenne wszelkiego typu zawartości, konieczne jest wykonanie dokładnie w takich samych odstępach oraz rozdzielczościach płaskich przekrojów, które będą przekładały się na podstawę siatki wolumetrycznej. W konsekwencji tego warto wspomnieć, iż najdrobniejszą częścią wspomnianej objętości okazuje się woksel. Jest to analog dwuwymiarowy piksela, czyli z języka angielskiego voxel – volume pixel. Warto mieć na względzie fakt, iż kreacja zdjęć w oparciu o sczytywane wartości odnosi się do przeprowadzania owego procesu poprzez operacje na macierzach.

Animacja komputerowa, sztuką
Jako animację komputerową rozumie się technikę, która opiera się na wykorzystywaniu obrazów ruchomych po to, aby móc za ich pośrednictwem zaprezentować jak przedstawia się konkretny proces w danym czasie. Ukazywanie symulacji 3D jest natomiast sposobnością do tego, żeby prezentować jednocześnie wiele rozmaitych kwestii związanych ze ściśle określonym zagadnieniem. Co to daje? Taka wszechstronność jest krokiem do tego, aby móc zyskać wgląd w dynamikę zgłębianej problematyki. Jest to bardzo przydatne narzędzie w dziedzinie produkowania rozlicznych mediów, w tym także filmów. Wszystko to natomiast poprzez efekt pracy komputera CGI, a wiec computer-generated imagine.

Możliwe formy wizualizacji


Z terminem szeroko dziś rozumianej wizualizacji wiąże się niewątpliwie dziedzina grafiki informacyjnej. Czym ona jest? Zapoznaj się z dalszymi częściami naszego artykułu poświęconego tejże tematyce.

Innymi słowy
Kiedy chcemy przeanalizować szczegółowiej, na czym polega grafika informacyjna w praktyce, warto wiedzieć, iż istnieje względem tejże sfery graficznej również inne, synonimiczne pojęcie, a mianowicie – infografika. Niezależnie jednak od tego, jakim nazewnictwem się posługujemy zawsze w grę wchodzi prezentowane w sposób graficzny obrazowe ukazywanie określonych informacji. Tym samym przekaz dzięki owej metodzie jej akcentowania, staje się bardziej wyrazisty, a przy tym czytelny, prosty, łatwiej zrozumiały. Przy tworzeniu grafiki informacyjnej bazującej na realizowaniu profesjonalnych projektów, korzysta się z map terenowych, znaków, a wszystko to ma charakter dydaktyczny. Istotny jest też wybierany do tego język – symboli – jaki daje opcję sprytnego i sprawnego komunikowania się przez ekspertów wywodzących się z rozmaitych dziedzin – nie tylko informatyków, ale także statystyków, przyrodników bądź matematyków, bez wyjątku.

W życiu na co dzień
Poprzez infografikę kreowana jest współczesność. Obrazki będące przykładem grafiki informacyjnej są przecież powszechnie dostrzegalne w życiu codziennym każdego z nas – to mapki poglądowe, nawet takie, które prezentują pogodę, wykresy i diagramy o charakterze czysto matematycznym. Istnieją przecież atlasy czy poradniki obrazkowe, w jakich na infografice bazuje pełna publikacja.

Czym jest wizualizacja danych?


W zakresie szeroko rozumianej wizualizacji jako graficznego przedstawienia komunikatów oraz informacji, warto wspomnieć między innymi o jednym z jej zagadnień, jakim okazuje się być prezentacja obrazkowa, rozumiana jako wizualizacja danych.

Dane w praktycznym ujęciu
Jako dane traktuje się wszelkiego rodzaju wiadomości, jakie są zestawiane tak, aby tworzyły ściśle określoną formę schematyczną. W praktyce polega to na strukturze współrzędnych, czy też zmiennych. Z opinii Friedman wynika jednoznacznie, że wizualizacja danych, o której tu piszemy, w dużym stopniu wpływa na jasność przekazu oraz efektywność ukazywanych w ten sposób treści. Przeważnie, jeśli przekazanie danych jest właściwe i prawidłowe, można mówić o zwiększeniu skuteczności zrozumienia relacji definiowanych za pośrednictwem owych danych. Jeżeli natomiast prezentacja komunikatów nie będzie precyzyjnie bądź dobrze zrealizowana, wtedy dojdzie do istotnych zniekształceń. Jeżeli więc chcemy ująć to w skrócie, należy podkreślić, że wizualizacja danych to sfera oparta na tożsamych polach zainteresowań tak dla osób związanych z zarządzaniem wiadomościami, jak także dla badaczy.

Klasyfikacja podstawowa
Dane, jakie ulegają przetworzeniu, są według Friendly możliwe do przedstawienia na dwa zasadnicze sposoby, do których zalicza się z jednej strony kartografię tematyczną, z drugiej zaś wykresy artystyczne. Jeszcze inna selekcja wiąże się zaś aż z siedmioma nadrzędnymi ich funkcjami, a w tym między innymi publikacji opracowań rozmaitego stylu, w tym artykułów, instrumentami i usługami stosowanymi do zastosowania przez odbiorcę, przekazem komunikatów, mapami myślowymi, prezentacją czystych danych i powiązań oraz stron www.