Arcydzieła w wymiarze 3D

Powstanie innowacyjny system digitalizacji obrazów olejnych? Jest o tym mowa, a nawet trwają konkretne przygotowania do stworzenia takiego wynalazku, jaki przeniósłby popularne arcydzieła stanowiące dorobek kulturalny i cywilizacyjny w najnowszy wymiar.

Polska liderem
W zakresie prac nad specjalistyczną platformą digitalizacji obrazów olejnych a także ich późniejszym prezentowaniem w wymiarze 3D stoi jedna z polskich placówek – firma Vescom w łódzkim BioNanoParku. Na czym miałby się tenże system opierać? Chodzi o VR, a więc technologię wirtualnej rzeczywistości, jaka pozwala na precyzyjne i naprawdę wyjątkowo estetyczne oddawanie dzieła, niezależnie od rodzaju sztuki, stylu, wielkości obrazu, sposobu pociągnięcia pędzlem czy też typu naniesionych środków malarskich. W tym przypadku korzysta się z fotogrametrii, jaka daje sposobność otrzymania trzeciego wymiaru, a wszystko to za sprawą nakładania zdjęć – dwuwymiarowych, warstwa na warstwę. Zdjęcia te są natomiast robione pod rozmaitymi kątami, a w konsekwencji tego uzyskuje się nietuzinkowy efekt.

Przełom kulturalny
Gdyby tak na stałe opracować i upowszechnić charakteryzowany tu system digitalizacyjny obrazów olejnych, można byłoby mówić o swego rodzaju rewolucji w dziedzinie szeroko rozumianej sztuki i kultury, co pozwoliłoby na wydobywanie z do tej doskonale znanych obrazów trzeci wymiar. Ponadto przygotowane mogłyby zostać także algorytmy, jakie bazują na przeliczaniu danych pozyskiwanych ze zdjęć płaskich. Dodatkowym udogodnieniem jest także zastosowanie rozwiązań chmurowych, pozwalających na zdalne przesyłanie informacji do serwerowni.

Related Posts